Püüame mõelda välja ikka uusi ja uusi üritusi, et teadvustada Paidet ja Järvamaad, paigutades neisse üsna suuri summasid. Sellelaadsete ettevõtmiste peaeesmärk on ju kodumaakonna ja linna arengut soodustada.

Tuleb mõelda tulevikule

Paide – Türi rahvajooks suutis kunagi tuua starti üle 5000 huvilise: keskväljakul polnud ruumi ja rüselemise vältimiseks starditi kolme võimalikku suunda. Erinevate pikkustega distantside finið oli ikkagi Türil.
Hamletlik küsimus: olla või mitte olla? Mida teha? Praegu pakub jooks vähe, kadunud on mõnu jõuda teistest mööda, lasta endast mööda minna.

Minule pole enam suurt vahet, kas joosta tavapäraselt ümber Paide või Paidest Türile. Kadunud on tunne, mida tekitavad tuhanded su ümber ja sajad, kes on võimetelt võrdsed.
Nii tugev kui on Paide, on ka Järvamaa; nii tugev kui on Järvamaa, on ka Paide. Äkki on selle arusaamise abil võimalik Järvamaa omavalitsuste liidu kaudu leida üksteisemõistmist ja taastada kunagine esindusüritus.
Kõigepealt soovitan Paide ja Türi linnal määrata eelnõuga rahvajooksu tulevik. Seada eesmärgid ja otsustada, missugune võiks jooks välja näha (2002. aastal 2000, 2003. aastal 3000 jooksjat) ning eraldada eelarvesse ka raha.

Kinnitada rahvajooksu arengukava, vajadusel luua sihtasutuse, moodustada tegevdirektori lepinguline töökoht, määrates tööülesanded, töötasu (näiteks 1200 krooni kuus), premeerimise viisi (ka vabastamise), lähtudes aastaeesmärgist ja sponsorsummade kaasamisest (näiteks 5 – 10% laekunud summalt).
Rahvajooksu nõukogusse peaksid kuuluma eelkõige nn strateegilise mõttetüübiga inimesed (Ervin Runnel, Paul Poopuu). Tegevjuhi konkursi peaks võitma inimene, kes põleb soovist end proovile panna, suudab teha tööd omavalitsuste, koolide, ettevõtete ja riigiasutustega nii maakonnas kui ka väljaspool seda.
Peakohtunikku ja muid samalaadseid asjamehi on juba kergem leida.

Tegevdirektor pakub nõukogule välja kava, kuidas hakata suurendama jooksjate hulka. Algul tuleks keskenduda Kirna jooksule, pakkuda finiðis ka korralikku teenust.

Eraldi töö alaku kohe sügisel kehalise kasvatuse õpetajatega, sest nende käes on teadmised ja oskused, kuidas juba 11-aastane laps suudab kuuajalise harjutamise järel läbida vaevade ja vastumeelsuseta kaheksa kilomeetrit.

Võimalusi on palju

Läbimõeldud võistlused klasside vahel on minu meelest see, mis võib plahvatuslikult suurendada jooksjate hulka (trassi läbinud osavõtjate protsent, millele annavad lisapunkte klassijuhatajate ja lastevanemate osalus, koht esisaja hulgas).

See, kes on jooksnud paar korda Kirnasse vastumeelsuseta, tahab juba ise end Türile jõudmisega proovile panna.
Kaks tuhat jooksjat oli kümmekond aastat tagasi see, mis massipsühhoosi heal lainel tõi rajale kõhklejaid ja hakkas kasvatama jooksjate arvu. Korraliku strateegia korral hakkab jooks ise endale Türile jõuda tahtjaid tooma.

Mõelda tuleb ka pisiasjadele, näiteks lahutada starti vaatama tulnute meelt.
Omaette ergutus- ja preemiasüsteemi läheb tarvis üksikisikutele, peredele, klassidele, asutustele. Näiteks võitnud klasside huvisõit Saaremaale, Soome, Pariisi. See omakorda eeldab sponsorlepinguid turismifirmadega.

Eelnevast tulenevalt peab nõukogu tegema korralikku reklaamikampaaniat (Paide – Türi trassil on firmade reklaamid üleval aasta ringi, hooldus linnavalitsuselt).

Tegevjuht valmistab nõukogule ette lepingud kahe spordilembelisema tele- ja raadiokanaliga, sõlmib kontaktid ajakirjanikega lehtedest, telest, raadiost, kus reklaam, õpetus, juhised kõlavad aasta ringi tõusvas joones. Aga keegi peab selle kõik ette valmistama. Kuma ja Järva Teataja on minu meelest meeldivalt spordilembesed.

Tegevdirektor teeb koostööd omavalitsusliiduga, suudab kaasata valdu, paluda neilt sponsorabi jooksule ja oma inimestele, kes tahavad starti tulla.

Uue jooksu korraldustöö algab kohe uue jooksu lõppedes, mitte kuu või paar enne üritust. Aga võib ka vanaviisi, küll see jooks lõpuks ikka välja sureb.

Need mõtted hakkasid end kerima Kuma raadio jooksuteadet kuulates just enne järjekordsele ümber Paide tiirule minekut. Paberile said need paar päeva enne jooksu, mille tegin kaasa pigem kohusetundest.

Andres Taimla (Paide - Türi rahvajooksu "lapsevanem"), Järva Teataja

Viimased artiklid

Scroll to top