Järgmisel teisipäeval (17.06.2003) täitub Mart Vildi 1500 meetri Eesti rekordi 3.39,0 püstitamisest 37 aastat. Tegu pole mitte ainult vanima kehtiva Eesti rekordinäiduga, vaid kõigi aegade pikima kestusega rekordiga üldse. Pea 36 aastat püsis ületamatuna ka Jüri Lossmani maratonimark 2:32.48,6, mille 1956. aastal jooksis üle Rootsis elanud Arnold Vaide ja kodueestlane Viktor Puusepp. Vildi rekordi lõppu ei paista aga veel kuskilt.

"Arvan, et viis aastat veel kindlasti peab mu rekord vastu," sõnab jätkuvalt noorusliku olemisega 67-aastane rekordimees.

Vilt tegi oma rekordjooksu 17. juunil 1966 Londonis, NSV Liidu ja Inglismaa maavõistlusel.

22-aastaselt regulaarselt treenima hakanud Vildi tipptulemus nii populaarsel jooksualal tundub olevat omamoodi ime. "Mina sain oma tugevuse suuresti tänu liidu laagritele ja tugevatele võistlustele," kinnitab Vilt.

Ühegi kaasmaalase hammas ei ole hakanud tema poolt aastate eest söerajal joostud rekordinumbritele peale. Võimalik, et kõige reaalsem ületaja olnuks tippstaier Enn Sellik, kuid viimane ei saanud oma suurvormi päevil ühtegi tugevat 1500 meetri jooksu.

Hilisemate noorte meeste rünnakujutud Vildi rekordajale võiks arvata rohkem ulme valda. Reaalsuses ollakse Ida-Virumaa mehega võrreldes sootuks teisest klassist.

Vildi arvates pole hetkel ka Eestis jooksjat, kes võiks tema rekordile tuule alla teha. "Selleks, et tugevatele jooksudele pääseda, pead ikka stabiilselt 3.40 sisse jooksma. Nõrgemat meest pole välismaale mõtet saata," räägib Vilt.

"Tore oleks, kui minu poolt joostud rekordi ületaks ikkagi keegi eesti poistest, mitte mustanahaline, kes võtnud Eesti kodakondsuse," arutleb rekordimees täna.

Siinkohal on sobiv meenutada, et ka tegelik miilirekord pärineb samast ajast. 1966. aastast, mil eestlane suutis saavutada maailmas nii populaarses miilijooksus (1609 m) tänaseni ületamatu aja. Selle rekordi omanikuks on Kanada eestlane Ergas Leps, kes 13. augustil 1966 Jamaical Kingstonis toimunud Briti Ühenduse mängudel saavutas tippajaks 4.01,0. See andis Lepsile suurvõistlustel seitsmenda koha.

Tegemist on samuti tulemusega, millele eestlaste hammas pole nelja aastakümne vältel peale hakanud. Pühapäeval (08.06.2003) toimunud Sporditähe XI miilijooksu ja ühtlasi Eesti meistri tiitli, võitis Kadriorus Rainis Mitt 4.15,65-ga.

Autor: Tiit Lääne

Allikas: Eesti Spordileht [11.06.2003]

Viimased artiklid

Scroll to top