Print

ImageKoostajad Martin Parro ja Leonhard Soom. Kaastöölised Viktor Kapp, Toomas Aan, Toomas Heinsalu, Andrei Stepanov, Rait Männik ja Silver Kundel. Fotod Viktor Kapi ja Leonhard Soomi erakogudest. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp.

ISBN 9985-9490-8-0; Makett ja kaanekujundus Rainer Alas; Kuma Kirjastus; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; Trükk Kuma trükikoda, Paide; Köide OÜ Greif.

Raamatut on võimalik osta hinnaga 60 krooni. Lisainfo Martin Parrolt telefonil 56 725 078 või This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

* * * * * * * * * *

Järvamaa kergejõustiku kohta on tõsiseltvõetavaid kirjutisi avaldatud vähe. Kokkuvõtlikult on ülevaade ajaloost ja tegevusest esitatud vaid 1964. aastal välja antud Paide Spordialmanahhis – kuid ka seal ei ole kergejõustiku saavutuslikkuse kohta piisavalt andmeid. Nii võibki öelda, et aeg ise on tekitanud nõudluse vastava sisuga ülevaate järele. Täpselt 40 aastat hiljem näeb ilmavalgust uus, Järvamaa kergejõustiku ajalugu kajastav kirjutis, mida hetkel käes hoiate ja mis peaks huvilistele andma hea ülevaate Järvamaa kergejõustiklaste tegemistest rajal ja ringis. Kogumik hõlmab ajavahemikku 1912 – 2004, perioodi alates Järvamaa kergejõustiku sünniajast kuni hetkeni, mil Järvamaal avatakse esimene rahvusvahelistele nõuetele vastav kergejõustikustaadion.

Käesolevast väljaandest leiate kokkuvõtliku ülevaate Järvamaa kergejõustiku ajaloost, loetelu järvamaalastest - Eesti meistrivõistluste medalivõitjaist, meie tuntumate sportlaste lühielulood, kõigi aegade edetabelite 30 parimat ning Järvamaa noorte- ja täiskasvanute rekordid.

Järvamaa piirid pole mitte alati olnud sellised, nagu tänasel kaardil näha. Teatmeteoseid uskudes – ja kahtlusteks pole alust – oli Tapa linn kuni 1950. aasta lõpuni Järvamaa osa, vahepeal oli Tapa koguni rajooni pealinn. Aastatel 1962 - 1964 kuulus Tapa taas Paide rajooni alla, kuid hetkel jääb kindlalt Lääne-Virumaa piiridesse. Ajaloolisest seisukohast on seega tapalaste osa statistikas igati õigustatud. Edetabelite koostamisel kasutatud materjal on suures osas pärit meie hulgast lahkunud Viktor Kapi arhiivist. Kuna algmaterjalides puudus sageli sünniaeg, tulemuse saavutamise aeg ja koht ning sportlase kuuluvus, on uurimustöö käigus esile kerkinud hulk mitmetimõistetavaid aspekte – kahjuks pole paljudele küsimustele kindla ja konkreetsed vastuse andmine tagantjärgi enam võimalik. Seetõttu ei välista käesolev kirjutis võimalikke küsitavusi ja loodab lugeja heatahtlikule suhtumisele ebakohtade parandamisel. Eraldi ei ole koostatud käsi- ja elektriliste ajamõõtjatega edetabeleid vaid käsiajamõõdule on lisatud 100 ja 200 meetri jooksus ning tõkkejooksudes 0,24 sekundit ning 400 meetri jooksus ja tõkkejooksus 0,14 sekundit.

Raamatus on kasutatud pildimaterjali Viktor Kapi ja Leonhard Soomi isiklikest kogudest.

Pühendame selle kirjutise Viktor Kapi mälestuseks. Ilma tema arhiivimaterjalideta poleks ülevaadet Järvamaa kergejõustikust sündinud sellisel kujul ja mahus, nagu praegu näete. Kindlasti oleks ta ise soovinud raamatu väljaandmise juures tegev olla, aga seda polnud talle kahjuks määratud...

Usume, et järgnevatel lehekülgedel leiate hulga põnevat lugemist, võrdlusmaterjali, äratundmisrõõmu ja innustust ning loodame, et käesolev üllitis on abiks põhjalikuma Järva spordiajaloo koostajatele.

Head lugemist!